Proč se účastnit výstav labradorských retrívrů

Proč-se-účastnit-výstav-labradorských-retrívrů

Každý rok je v České republice organizováno několik přehlídek a výstav zaměřených na labradorské retrívry a psy obecně. Pokud máte čistokrevného psa, existuje jeden zásadní důvod, proč byste se měli o výstavy psů zajímat. Pro připuštění psa do chovu plemene labradorského retrívra je zhodnocení od poroty nezbytnou podmínkou.

Jak probíhá výstava psů

Proč-se-účastnit-výstav-labradorských-retrívrů-1

Všechny výstavy psů jsou v Česku dozorovány Českomoravskou kynologickou unií. Na výstavu labradorských retrívrů se v zásadě může přihlásit každý majitel čistokrevného psa. Jako majitel psa můžete posbírat bodové a slovní ohodnocení k tělesné stavbě konkrétního psa. Tyto dokumenty následně mohou hrát velkou roli při hledání partnera pro vašeho psa. Výstavy labradorských retrívrů jsou lákavou atrakcí také pro diváky. Svoje psí favority mohou následovat přes všechny úrovně soutěží. Od regionálních výstav, až po mezinárodní akce.

Rozdíl mezi bonitací a výstavou

Proč-se-účastnit-výstav-labradorských-retrívrů-2

Bonitace je možná pro spoustu začínajících chovatelů neznáme slovo. Bez pochyby se ale jedná o nejdůležitější událost v životě psa. Doslova určí jeho osud. Výsledek bonitace rozhodne, zda se pes labradorského retrívra může dále množit s dalšími zástupci plemene, kteří prošli bonitací. Pokud je tedy pro chovatele důležité být součástí chovu, neměl by přípravu na bonitaci podcenit.

Účast na bonitaci se připouští až poté, co je pes vyzrálý a má za sebou všechna veterinární vyšetření. Rozhodnutí přihlásit se na bonitaci je čistě na majiteli. Je ale dobré vědět, že k bonitaci může být jeden pes připuštěn pouze jednou.

Je tomu tak proto, že během bonitace jsou kódově hodnoceny proporce těla a povaha psa. Tento výsledek je v případě vpuštění do chovu použit k nalezení vhodného psího partnera. Tak, aby byly zachovány fyziologické a povahové rysy labradorských retrívrů. Výsledek celého procesu bonitace je už navždy zapsán to průkazu původu labradorského retrívra.

You may also like...